Pes a zimní období

Psi žijící celoročně venku by k tomu měli být skutečně předurčeni svým původem, a pokud vlastníme plemeno, které nemá hustou srst, a přesto je zvyklé žít mimo dům, měli bychom jej alespoň za mrazů ubytovat v chráněném prostředí garáží, stodol a zateplených a vyhřívaných bud. Vchod do boudy na zimu zakrýváme závěsem z deky a pelech uvnitř vylepšujeme dostatkem sena, slámy, nepoužívaných koberců a odložených bund. Psi, kteří bydlí v bytě se svým pánem, jsou v zimním období paradoxně více ohroženi nemocemi z prochladnutí, protože procházky s přechodem z vyhřátého bytu do venkovního mrazu znamenají pro organismus psa šok se všemi riziky značných teplotních výkyvů.

Péče o psa v zimě

Procházky

Režim procházek přizpůsobíme právě panujícímu počasí, konkrétnímu plemenu a také věku a zdravotnímu stavu našeho psa. Severští psi, lovecká plemena i mnozí další budou nadšeni ze sněhu, kdežto jiným bude pohyb v závějích dělat spíše problémy. Obtížný pro všechny je pohyb na zledovatělých cestách a doslova rizikem jsou pro psí tlapky prosolené chodníky ve městech.

Oblečení?

Věčná otázka, zda psy na procházku oblékat.

 Někteří veterináři jsou zásadně proti, pokud je zvíře (i pán) zdravé a procházku společně absolvují v ostřejším tempu. Pokud však bude pes posedávat před obchodem, než si jeho majitel nakoupí, je lépe mu obléknout svetr nebo bundičku. Rovněž nelze nic namítat proti dečkám a kabátkům u choulostivých plemen, u štěňat i u starých nebo nemocí oslabených psů. Podle Veterinární správy by měl psovi oblek krýt záda a ledviny, a nikoli celé tělo, protože by mohlo dojít k přehřátí a k nachlazení, kterému měl obleček původně zabránit.

Speciální botky jsou běžné u psů-sportovců, např. pro mushing, protože jim usnadňuje pohyb na zledovatělých cestách a zabraňuje poranění drápů i polštářků tlapek. O botách pro městské psy je vhodné uvažovat vždy, když je na chodnících sníh, led a sůl.

Stále častěji vídáme psy vybavené šálami a čepicemi, a někteří chovatelé prosazují také sluneční brýle s UV filtrem, zejména tehdy, kdy je dostatek sněhu v kombinaci se slunečným počasím – jako prevenci proti zánětu spojivek.

 Mazání je důležité!!

Psí tlapky preventivně před vycházkou mažeme speciálním krémem s kolagenem, který však můžeme nahradit i obyčejnou indulonou. Po návratu psovi zablácené či promrzlé a nasolené tlapky otřeme nebo raději postupně omyjeme v přenosném umyvadle ve vlažné vodě, otřeme a znovu ošetříme mastí.

Při velkých mrazech se také doporučuje mazat některým plemenům neosrstěné uši, abychom tak zabránili jejich omrznutí.

Speciálně pro psí srst v zimním období existují přípravky s vyšším obsahem oleje. Tyto oleje se používají proti přílišnému vysušování mrazem a následné lámavosti, a to zejména u plemen, která mají srst dlouhou a jejichž majitel chce srst až do dalšího koupání udržet nezacuchanou.

Strava

 Na kvalitě srsti se zejména v zimním období podepisuje i strava. Samostatnou kapitolou je výživa pracovních, např. saňových psů. Tak se ve své vlasti museli eskymáčtí psi většinou starat o svou výživu sami a jen po celodenním zápřahu dostávali maximálně jednu rybu nebo maso zhruba velikosti lidské pěsti - kdežto dnes je známo, že odpovídajícího výkonu lze dosáhnout jen tréninkem – ruku v ruce s výživou. Výživa je pro vrcholové závodníky – psí i lidské - vědou a správný výpočet energetické náročnosti prvním krokem k vítězství.

Psi tzv. pokojoví budou mít pravděpodobně v zimě méně pohybu, čemuž bychom měli uzpůsobit i množství nebo kalorickou hodnotu stravy. Psům žijícím u domu naopak dopřejeme výživnější krmivo, 

protože jeho část spotřebují na termoregulaci. Přitom psi s dlouhou srstí a hustou podsadou, popř. se silnější vrstvou podkožního tuku, mají menší tepelné ztráty a nižší energetickou potřebu, která se zvyšuje až se stoupající okolní teplotou.

Hygiena

Mezi základní údržbu psí srsti nejen v zimním období patří kartáčování a také pravidelné zastřihávání srsti, převážně u dlouhosrstých plemen. Někdy je nutné vystříhávat srst mezi polštářky tlapek, protože na ní hrudkuje sníh a znemožňuje a znepříjemňuje psovi pohyb. Koupání se v tomto ročním období příliš nedoporučuje. Samozřejmě není nutné připomínat, že lidské šampóny jsou pro psy nevhodné. Druh šampónu se volí nejen podle stavu srsti psa, ale i v závislosti na zimním období. Zatímco v létě jsou vhodné přípravky s obsahem repelentu, v zimě zvolíme šampón obsahující olej a další výživné látky.

TOPlist

Kynologické vzdělávací centrum 2001 - 2019 /Výcvik psů Pelhřimov, Denní Psí školka Pelhřimov, Denní Psí škola Pelhřimov, Internátní výcvik psů, Kynologie Pelhřimov, Převýchova psů Pelhřimov, Služební kynologie Pelhřimov, Cvičák Pelhřimov, Kynologické centrum Pelhřimov, Výcvikové centrum pro psy Pelhřimov, Chov psů Pelhřimov, Výživa psů Pelhřimov, Psí trenér Pelhřimov, Trenér psů Pelhřimov, Internátní výcvik psů Pelhřimov, Individuální výcvik psa Pelhřimov/ IČ 86877992 Instruktoři a lektoři centra: Zdeňka a Vojta Maurerovi,