Socializační fáze štěňat

KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM POUZE V PROVOZNÍ DOBĚ / Pondělí - Pátek: 8.00 - 16.00 Hod. Děkuji za pochopení

 / Předcházení pozdějším problémům při výchově štěňat /

- pro štěně je všechno hračkou. Štěně je zaměřeno jen na sebe, štěně nemá morálku, je sociální a potřebuje co nejčastější kontakt se svojí lidskou smečkou a okolím, dále potřebuje správnou péči a hlavně kvalitní socializaci.

Prevence problémů s chováním štěňat: TRVALE je nutné, mít pod kontrolou veškeré chování štěněte. Mít kontrolu nad vším co se štěně naučí. Naučit štěně správným a žádoucím úkonům, štěně soustavně učit jen takovému chování, které lze odměňovat a co nejméně využíváme trestů. fyzické trestání není možné !!!

Umění komunikace - umět sdělit štěněti co udělalo špatně a co správně.

Mentální stimulace: štěně si může samo najít aktivitu, která jej stimuluje, ale může být nežádoucí až nebezpečná / např. kousání nábytku, bot, kabelů apod./ Každou hru se štěnětem začíná a ukončuje jeho majitel. hry musí být časté a naprosto všude kde se se štěnětem pohybujeme.

Od 2. měsíce věku štěněte doporučuji návštěvu psí školky!!!    

  •  - štěně by nemělo vyrůstat bez poznání okolního světa / držení na řetězu u boudy, nadměrný pobyt v kotcích, stereotypní venčení

  • - štěně by nemělo vyrůstat bez možnosti návyku sociálního chování   

  •  - štěně by nemělo vyrůstat ve špatných chovatelských podmínkách   

  • - štěně by nemělo zažít traumatické a negativní zkušenosti od lidí ani ostatních zvířat   

  • - štěněti musíme umět sdělit co udělalo správně   

  • - nutnost správného posilování komunikace mezi štěnětem a majitelem   

  • - nutnost správného posilování chování mezi štěnětem a rušivými vlivy   

  • - nutnost správného posilování chování mezi ostatními zvířaty   

  • - nutnost správného posilování chování v zátěžových situacích 

 Socializace a výchova štěňat: pomalu a s rozumem zvykat na dopravu hromadnými dopravními prostředky, venčení a procházky ve městě a v lese, naučit štěně přivolání, sedni-lehni-stůj a odložení. Formou hry učíme štěně přinášet námi odhozené předměty samozřejmě přiměřené velikosti.

Ve štěněčím věku učíme štěně základům pachových prací, rozvíjíme kořistnický pud, chůze po různých podlah. krytinách apod. Štěně musí mít kvalitní péči / krmení, ustájení, ošetřování/. Štěně potřebuje dostatečný odpočinek !!! pozor na přílišné zaměstnání. Štěně musíme naučit nechat sebou manipulovat např. kontrola zubů, varlat, uší, srsti, česání, kontrola tlapek apod.

Socializace štěněte probíhá po období tzv. vtiskávání / to je období do 7 týdne života/i zde hraje hlavní roli chovatel feny / matky štěněte/. Je na chovateli, aby štěňata získala mnoho pozitivních zkušeností a poznala mnoho pozitivních podnětů. Necháme štěňata v období od 3 týdne pohladit cizími lidmi, štěňata bereme na kratší procházky mimo svůj domov, a to vždy za dohledu jejich matky / feny/.

Seznamujeme štěňata s maximem zvukových podnětů např: vysavač, hlasitá hudba z rádia v bytě i v autě, zvuk televize, pryčky, sekačky apod. Samozřejmostí je i fakt, že se štěňata seznamují s lidskou bytostí od mimina až po důchodce, který se pohybuje např. o hůlce.

PERFEKTNĚ ZVÁDNUTÁ SOCIALIZACE VČETNĚ VÝCHOVY PSÍHO JEDINCE

TO JE ZÁKLAD PRO STAVBU PSÍ OSOBNOSTI !!!!

Samozřejmě, že část povahy ovlivňuje také genetika, ale špatná socializace dokáže pohřbít i povahově vyrovnaného jedince a vytvořit z něj vyplašenou bojácnou či agresivní potvoru. 

Druhotná socializační fáze / u nového majitele/:

V kolika týdnech by mělo jít štěně z chovné stanice k novému majiteli? tak zde existuje mnoho různých názorů. Já však preferuji a doporučuji a za léta kynologické praxe mám osvědčeno, že nejvhodnější doba předání štěněte novému majiteli je v období mezi 7-8 týdnem věku štěněte. Od 8- týdne by mělo štěně chodit na vodítku na různě dlouhé procházky, cestovat dopravními prostředky, po druhém přeočkování můžete navštěvovat kvalitní psí školku, kde můžete nechat vaše štěně volně pobíhat a hrát s ostatními štěňaty, kde se naučí psímu chování. Zde se také setkáte se stejně ,,ujetými"lidičkami jako jste vy a zkušený odborný kynologický instruktor Vám poradí jak správně vychovávat a cvičit vašeho čtyřnohého kamaráda.

Doba, kdy se mezi majiteli štěňat šířila informace, že je nutno ponechat štěně v izolaci / např. kvůli různým infek. nemocem/ do ukončení očkovacího schématu je zaplať bohu pryč.

Mnoho různých plemen i kříženců mají postupně vyšší náročnost na socializaci, výchovu než která byla před několika generacemi. nesmíte zapomínat na to, že vy jste nyní matkou i otcem vašemu štěněti a štěně bude i vaše chování kopírovat. Důležitou roli při druhotné socializační fázi hraje dosti důležitou roli vztah mezi majitelem štěněte a štěnětem !!! majitel by si měl se štěnětem co nejvíce hrát, chválit ho a odměňovat za správné a žádoucí chování a naopak při nežádoucím chování štěně přiměřeně pokárat. Pokud možno berte své štěně co nejdříve všude s sebou alespoň do věku 9 měsíců.

Pro majitele štěňat bych měl jednu radu na závěr:

Nikdy své štěně nelitujte a buďte důslední při plnění požadovaných úkolů štěnětem a nešetřete pochvalou a hrou při splnění požadovaného úkolu. Jen tak vám ze štěněte vyroste vyrovnaný a sebejistý kamarád do pohody i nepohody vašeho vzájemného soužití..

Kynologické výcvikové centrum K-9 TRAINING - PSÍ PSYCHOLOGICKÉ CENTRUM 2001 - 2023 / Výcvik psů Pelhřimov, Převýchova psů, Kynologie Pelhřimov, Cvičák Pelhřimov, Kynologické centrum Pelhřimov, Výcvikové centrum pro psy Pelhřimov, Chov psů Pelhřimov, Výživa psů Pelhřimov, Psí trenér Pelhřimov, Trenér psů Pelhřimov, Internátní výcvik psů Pelhřimov, Individuální výcvik psa Pelhřimov/ Kynologické výcvikové víkendy, Individuální víkendové výcviky, Převýchova psů, Psí psychologické centrum, Polepšovna mazlíčků, Psí psycholog, Odborná převýchova psů, Kynologické poradenství, Etologie psů, Chov psů, Výživa psů, Psí polepšovna Pelhřimov / IČ 86877992 Instruktoři a lektoři centra: Zdeňka a Vojta Maurerovi